KOSZYK JEST
PUSTY

Wiosenne cięcie krzewów.

gru24

Wiosenne cięcie krzewów.

    Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych w naszym ogrodzie należy wiosenne cięcie roślin ozdobnych. Na prawidłowy wzrost i kwitnienie roślin ma duży wpływ odpowiedni sposób wykonania prac i we właściwym czasie. Warto sprawdzić, które gatunki wymagają cięcia wiosną, a które tniemy po przekwitnięciu.

    Wczesną wiosną przycinamy gatunki kwitnące na pędach jednorocznych, czyli pąki kwiatowe wykształcone na gałązkach w danym sezonie i w tym samym kwitną one póżniej latem. Wybieramy ciepły i bezdeszczowy wiosenny dzień, w którym skracamy do połowy pędów lawendy, tawuły japońskie, jaśminowce, perowskii i pięciorniki krzewiaste. W ten sposób pobudzimy je do większego wzrostu i krzewienia a tym samym do bujnego kwitnienia. Wiosennego cięcia wymagają również budleja Dawida i wrzosy, wykonując drastyczne cięcie nisko przy ziemi. W tym czasie również wykonujemy cięcie hortensji bukietowej i drzewiastej, one także kwitną na pędach jednorocznych. Inaczej postępujemy z hortensją ogrodową, ograniczając się do usunięcia obumarłych części rośliny. Ten gatunek zawiązuje pąki kwiatowe na zeszłorocznych pędach w drugiej połowie lata. Nie można zapomnieć o wiosennym cięciu gatunków, które potrafią zakwitnąć w styczniu, mając na myśli derenia jadalnego, leszczynowca i oczary. Zaleca się nisko przy ziemi ściąć pędy derenia białego, który w efekcie wypuści mnóstwo młodych wybarwionych pędów.

     Drugą grupę roślin stanowią gatunki, które można przyciąć po ich przekwitnięciu. Kwitną one wczesną wiosną są to forsycja, lilak, krzewuszka cudowna, tamaryszek, migdałek trójklapowy, różanecznik i azalia. Zbyt wczesne cięcie tych gatunków, pozbawi je kwitnienia w sezonie.

 

gru  24
Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl